Tag Archive şampuan çeşitleri

ŞAMPUAN ÇEŞİTLERİ

En sık ve en çok kullandığımız saç bakım ürünü elbette şampuandır. Saçlarımız kullandığımız şampuanla neredeyse hergün en az bir kere temas halinde oluyor. Saçlarımızın bu kadar temas ettiği bir ürün de elbette saçlarımız üzerinde olumlu ya da olumsuz etkiler bırakacaktır. Bundan dolayı şampuan seçimimizi yaparken ince eleyip sık dokumalıyız.

şampuan çeşitleri

İpeksi yumuşaklık, güçlü saç uçları, anında onarıcı bakım, esmer parlaklık, kepeğe karşı etkili, dökülmelere karşı etkili vs. gibi şampuan çeşitleri kozmetik saç bakım sektöründe bolca yer almaktadır. Peki şampuan çeşitleri arasından hangisini seçmeliyiz? Oldukça zor bir soru çünkü piyasada yüzlerce çeşit bulunmaktadır, fakat öncelikle şunu belirtelim, seçeceğimiz şampuan %100 doğal olduğu gibi keratinde içermelidir. Neden keratin derseniz, kısaca cevaplayalım.

şampuan çeşitleri

Keratin, saçlarımız için olmazsa olmaz en önemli maddedir. Çünkü keratin saçlarımızın öz yapısında %73 gibi devasa düzeylerde bulunmakla birlikte 18 aminoasitten meydana gelen en önemli besleyici proteindir. Yani bir nevi saçlarımız hammaddesi, keratin proteinleridir de diyebiliriz.

şampuan çeşitleri

Eğer saçlarımızın hammaddesi niteliğindeki keratin proteinlerine herhangi bir hasar gelirse, saçlarımız da anında bu duruma tepki vererek mat, kırık, kopuk, cansız, güçsüz görünümlere bürünecektir. Peki saçlarımızdaki keratin proteinlerine dolayısıyla saçlarımıza hasar verebilecek en önemli etmen nedir diye sorarsanız, kısaca bu sorunun da cevabını verelim.

şampuan çeşitleri

En sık kullandığımız saç bakım ürünlerinden biri de elbette şampuan. Fakat kozmetik saç bakım sektöründe yer alan şampuanların hemen hemen hepsi köpürtücü etkileri olması sebebiyle içeriklerinde formaldehit, paraben, tuz, sülfat, silikon, alkol, SLS, SLES gibi kimyasal maddelere yer vermektedirler. Bahsettiğimiz kimyasal maddeler ise zamanla saçlarımızdaki keratinlerin özünü bozarak saçlarımızın mat, kuru, kırık, kopuk, cansız, güçsüz görünmesine sebebiyet vereceklerdir.

şampuan çeşitleri

Evet şampuan çeşitleri oldukça fazla sayıda. Fakat bunların arasından tercih edeceğimiz %100 doğal keratin şampuanı (Saç uzmanlarımızın ortak tavsiyesi: Liquid Keratin – Keratin Şampuanı) hem saçlarımızı besleyecek hem içeriğindeki bitkisel özlerle antioksidan özelliği oluşturup dökülmelere dur diyecek hem  de saçlarımızın canlı, güçlü görünmesini sağlayacaktır.

Tags